Menu Zavřeno

MojePusa

projekt o důležitosti ústní hygieny v průběhu onkologického onemocnění

Když se potká dítě s nemocí, je to obrovská zkouška. Pro rodiče, sourozence a samotné dítě. Obzvlášť pokud jde o nemoc onkologickou. Život všech se ve vteřině změní a prioritami se stanou úplně nové věci. Uzdravit se. Přečkat léčbu v co nejlepší náladě. Vydržet. Péče o chrup je na konci řady všeho, čemu je chuť se věnovat. My bychom se chtěli pokusit to změnit. Jsou to totiž právě zuby a dutina ústní, které slouží jako brána vstupu mnoha bakterií, které zbytečně vysilují už tak zkoušené tělo. Sliznice v ústech je velmi propustná jak pro dobré, tak pro škodlivé látky. Vždyť i léky se nechávají rozpustit v ústech pro rychlý účinek. Na zubech žije množství bakterií, které pokud se přemnoží, způsobují zánět dásní, kterým můžou bakterie přestupovat do krevního řečiště, zubní kaz a následně i zánět okostice, který může vést k fatálním následkům u oslabeného jedince. 

Jak z toho ven? V rámci služeb projektu MojePusa chceme o těchto souvislostech dětské pacienty i jejich rodiče informovat, aby si uvědomili význam a důležitost ústní hygieny a zároveň následky, které při špatné péči mohou nastat, ale kterým se dá předcházet. Chtěli bychom je motivovat a hygienu dutiny ústní zařadit do jejich každodenní péče. Chtěli bychom je naučit, jak správně pečovat o zuby i dásně tak, aby v tomto těžkém období nepřispívaly ke zhoršení stavu. Naopak, aby i v průběhu léčby byl malý pacient schopen se najíst bez bolesti a co nejvíc zabránit budoucím zbytečným radikálním operacím, kdy se musí špatné zuby dát pryč. V rámci projektu pořádáme praktické nácviky, přednášky a webináře, ale našim hlavním cílem je se dostat přímo k dětským pacientům na onkologické oddělení a poskytnout jim náležité pomůcky a vědomosti k tolik potřebné péči o dutinu ústní.

Fotografie z proběhlých workshopů dentální hygieny můžete najít ve fotogalerii.

Kdo za projektem stojí?

Markéta Šafářová

Vystudovala obor Zubní lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně a nyní mimo jiné pracuje ve FN Brno, kde si dělá atestaci z Ústní, čelistní a obličejové chirurgie.

Její nejoblíbenější aktivitou je cestování a poznávání jiných kultur, pečení (amatérské s nejistým výsledkem) a trávení času s nejbližšími. S Dominikou už tři roky pořádají sbírku pro bezdomovce „Vytřiď to a poděl se“ a s oběma – Dominikou i Matejem se snaží prosadit preventivní program péče o dutinu ústní na onkologickém oddělení FDN Brno.

Matej Magura

Vystudoval obor Zubní lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Už během studií trávil volný čas na základních a středních školách učením studentů, jak správně pečovat o svůj chrup. Za několik let mu rukama prošly tisíce dětí a nadšení pro prevenci mu zůstalo i po ukončení vysoké školy. Po osudovém setkání se zakladatelkami spolku Společně k úsměvu byl už jenom malý krok ke snaze o vytvoření preventivního programu na onkologickém oddělení ve FDN. 

Většinu času věnuje péči o své pacienty v zubní ordinaci, a když nepracuje, tak cestuje, fotí, uteče lyžovat na hory nebo se potápí do mořských hlubin.

Dominika Hulová

Vystudovala obor Zubní lékařství na Lékařské fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Po studiích se rozhodla zůstat v Česku a vrátit společnosti to, co dostala. Od roku 2018 pracuje, vedle své lékařské odbornosti, v dobročinné organizaci Dnes pomáhám, z.s., pořádá pravidelnou osvětovou akci o světě nevidomých Neboj se (mě) a spolu s Markétou a Matejem spustila iniciativu boření mýtů o dentální hygieně ve FDN.

Ve svém volnu šije taktickou výstroj, vystupuje se stand-up comedy partičkou Slzy štěstí nebo běhá dlouhé trasy kdekoliv v české přírodě.