Menu Zavřeno

MOUDRÝ PRŮVODCE

(tzv. Mentoring program)

Aktuality

Školení moudrých průvodců 2023 První říjnový víkend (7.- 8. 10. 2023) proběhne v Brně školení moudrých průvodců, tedy dobrovolníků na oddělení dětské onkologie, kteří mají osobní zkušenost s léčbou nádorového onemocnění a tuto zkušenost mají zájem předávat dál. Pokud byste se školení chtěli zúčastnit, vyplňte, prosím, závaznou přihlášku na následujícím odkazu: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSddYk-yBwJiqPhT5GFF2DaFDCt1wSxfr8_DvOk9Z69CbjJVJw/viewform?usp=sf_link Pokud se chcete více dozvědět o tom, co moudrý průvodce dělá a co takové školení obnáší, přejděte na stránku projektu Moudrý průvodce nebo napište naší vedoucí projektu Anetě na e-mail mentoring@spolecnekusmevu.cz Jakýkoli dotaz Vám ráda zodpoví. Za případný zájem moc děkujeme a těšíme se na Vás!
VÍCE

Myšlenka projektu

Projekt Moudrý průvodce je jedním z hlavních projektů, kvůli kterým jsme založili náš spolek. Jeho myšlenku je možné velmi jednoduše vystihnout dvěma slovy „vyléčení léčeným“. Jsme přesvědčeni, že každý člověk, který v roli pacienta prošel dětskou onkologií, získal pro svůj život velmi specifickou zkušenost, a současně považujeme za užitečné, aby byla tato zkušenost předávána dále k pacientům, kteří se na dětské onkologii právě léčí. Věříme, že toto sdílení a předávání zkušeností je obohacující pro obě strany, jak pro pacienta, tak pro vyléčeného. 

Tzv. mentoring program založený na setkávání léčených pacientů s vyléčenými dobře funguje v zahraničí (například v Rakousku, Řecku, Německu, Nizozemí, Norsku), ale u nás v České republice je novinkou. Z toho důvodu jsme se při tvorbě projektu inspirovali kolegy ze zahraničí a to jak při vymýšlení koncepce, tak i při tvorbě názvu. Slovo mentor je odvozeno od vlastního jména Mentór, který vystupoval v Homérově spisu Odyssea. Mentór byl Odysseův přítel, kterého pověřil péčí, vedením a ochranou svého syna Telemacha. Mentór se tak stal symbolem moudrého průvodce, který pomáhá překonat překážky a vyhnout se nebezpečí.

Naším cílem je do projektu zapojit co nejvíce vyléčených pacientů z dětské onkologie, kteří mají chuť se dělit o svou zkušenost z léčby a stát se moudrým průvodcem (mentorem). Pokud mezi ně patříš a rád by ses do projektu zapojil, neváhej se přihlásit!

Jak se stát moudrým průvodcem

Moudrým průvodcem se může stát člověk, který má vlastní zkušenost s onkologickým onemocněním, to znamená, pokud sám byl pacientem na dětské onkologii. Od doby ukončení léčby by měl uplynout alespoň rok, ale tato doba je stanovena spíše orientačně, protože někdo může být připraven vstoupit na oddělení dětské onkologie dříve, někdo naopak později. Jsme proto otevření individuální domluvě.

Být moudrým průvodcem není pro každého úplně snadné, každý z nás jsme jiný, každý svou léčbu prožíval jiným způsobem a každý může být jinak připravený na sdílení své zkušenosti s dalšími lidmi. Je proto dobré mít čas poznat sám sebe a promyslet si a pečlivě zvážit, zda je zapojení do tohoto projektu vhodné, nebo jestli je lepší raději zvolit nějakou jinou formu pomoci. Z tohoto důvodu organizujeme víkendové školení, které je pro zájemce o zařazení do projektu povinné!

Školení probíhá pod vedením psycholožek. Snažíme se, aby v průběhu celého víkendu bylo bezpečno a mohli jsme společně rozvést každé téma, které nás napadá. Někomu nedělá problém mluvit o zkušenosti s léčbou, někdo to na školení zkusí poprvé a „prolomí“ bariéru, jiný zjistí, že mu to není příjemné a moudrým průvodcem se stát nechce. To vše je samozřejmě v pořádku. Kromě prostoru pro sdílení je na školení věnováno hodně času pro předání teoretických informací, které by měl každý moudrý průvodce dobře znát, ale není to samozřejmě jenom teoretická „nalejvárna“. Povídání prokládáme rozmanitými aktivitami, které nám umožňují o věcech přemýšlet, poznávat sami sebe i druhé, trénovat komunikaci, nebo se prostě jen společně zasmát. Naším cílem je se na roli moudrého průvodce dobře připravit.

Přibližně dva týdny po školení následuje individuální rozhovor s každým účastníkem. Zajímá nás, jak účastníci na společně strávený víkend vzpomínají, co v nich zanechal, jestli mají nyní větší chuť stát se moudrými průvodci nebo jestli naopak cítí nějaké obavy. Společně zvažujeme, jestli jsou připraveni začít docházet za pacienty v léčbě nebo jestli se ještě nějaký čas potřebují věnovat sami sobě, než začnou pečovat o druhé.

Po individuálních rozhovorech následuje společné setkání na oddělení dětské onkologie, kde si společně s vrchní sestrou předáváme a vysvětlujeme praktické instrukce (např. o dodržování hygienických opatření při docházení za pacienty apod.).

Poté už mohou moudří průvodci docházet za pacienty, nicméně určitě je v tom nenecháváme samotné. K dispozici jsou vždy koordinátorky projektu a zkušenější moudří průvodci, kteří se rádi podělí o své zkušenosti a případně nováčky při prvních setkáních s pacienty doprovodí.

Moudrým průvodcem se mohou stát osoby starší 18 let.

Pokud splňuješ podmínky, aby ses mohl/a stát moudrým průvodcem, a náš projekt tě zaujal, mrkni do sekce „pro zájemce“.

Naši moudří průvodci

„Moudrým průvodcem jsem se rozhodla stát proto, že jsem sama prošla náročnou léčbou, kterou procházejí děti na onkologii. Vím, že pro mě byla důležitá přítomnost někoho, kdo mě podpoří, když jsem měla z něčeho strach nebo alespoň zabaví na pár minut.

Proto se vždy snažím přinést na každý pokoj úsměv a pozitivní energii. Dávám dětem možnost se vypovídat nebo si jen zahrát nějakou veselou hru. Setkávání se s dětmi na onkologii není pro každého, ale pro mě je dělání radosti, obzvláště dětem, něčím krásným a dělá mě to šťastnou.“

 ~ Kačka

„Když jsem se dozvěděla o možnosti stát se moudrým průvodcem, neváhala jsem. Přijde mi skvělé, že se můžu vracet tam, kde jsem se ještě před pár lety léčila i já, a přinášet s sebou osobní zkušenosti a snad i trochu radosti dětem, které si léčbou právě prochází. Sama vím, že dlouhé pobyty v nemocnici můžou být často bolestivé a vyčerpávající a rozptýlení ve formě her nebo i obyčejného rozhovoru umí neuvěřitelně pomoct. Taky věřím, že by mi v té době návštěva vyléčeného pacienta dodala sílu, která je velmi potřebná.

Proto jsem moc ráda, že jsem se stala součástí projektu a díky tomu mohla začít alespoň něco z toho na dětskou onkologii vnášet. Samotná pak z oddělení odcházím plná energie, s dobrým pocitem a vědomím, že dělám něco smysluplného.“

 ~ Aneta

„Vždycky jsem se chtěla vrátit a nějak pomáhat těm, kteří si prochází tím, čím jsem si kdysi prošla i já. Ale medicínská studia nepřipadala v úvahu, takže když se naskytla možnost stát se moudrým průvodce, šla jsem do toho.  Vědomí, že moje přítomnost a někdy i minulost, někomu pomáhá, mě nabíjí pozitivní energií, kterou bych chtěla předávat dál. Krátký pokec, jedna, dvě hry nebo jen tak společně posedět u televize – to někdy udělá víc, než si dokážeme představit. A i když vím, že si nebudu vždy rozumět se všemi a že třeba nebudu umět odpovědět, budu se alespoň snažit přinést rozptýlení v těžkých časech. 

Jsem velice vděčná za tuhle možnost, protože pro mě není lehké komunikovat s cizími lidmi. Při téhle činnosti se toho hodně učím, a navíc pomáhám ostatním. Co víc si přát …“

 ~ Verča

Informace pro zájemce

Projekt Moudrý průvodce se zatím rozjíždí pozvolna, a proto povinná školení probíhají jen jednou za čas. Školení je poměrně intenzivní a sdílení zkušeností mezi účastníky je jeho významnou součástí, proto není možné uspořádat vlastní termín například pro tři zájemce. Aby bylo víkendové setkání efektivní, je potřeba, aby se ho zúčastnilo alespoň osm lidí. Školení proto realizujeme až ve chvíli, kdy máme dostatek zájemců. Pokud patříte mezi ně, dejte nám o sobě vědět vyplněním nezávazné přihlášky (ke stažení ZDE).

Nejbližší školení plánujeme uspořádat v říjnu 2023. Více informací o plánovaném školení najdete ZDE. Budeme však moc rádi, když se k nám do té doby připojíte jiným způsobem.

PŘIHLÁSIL/A JSEM SE NA ŠKOLENÍ, CO MĚ ČEKÁ?

Celý program probíhá v příjemném prostředí výtvarné dílny Dětské nemocnice v Brně. Nechceme, aby víkend probíhal příliš formálně, snažíme se proto navodit přátelskou atmosféru otevřenou pro sdílení. Začínáme v pátek v podvečer, strávíme spolu celou sobotu a nedělní dopoledne. Program víkendu je docela nabitý, ale prokládáme ho oddechovými aktivitami, pauzami na občerstvení a společným obědem. Je důležité se účastnit celého školení, protože každá část přináší podstatné informace nebo zážitky a je škoda ji zameškat. Školení je pro zájemce, kteří se chtějí stát moudrým průvodcem, úplně zdarma.

Na začátku se formou her společně představíme a seznámíme s průběhem a smyslem školícího víkendu. Dohodneme se na pravidlech, která lektorům i účastníkům pomáhají, aby se všichni cítili dobře. Nejvýznamnější jsou pravidla STOP a pravidlo o zachovávání mlčenlivosti. Přestože je účast na školení pro budoucí dobrovolníky povinná, respektujeme jejich vlastní potřeby a uvědomujeme si, že některá témata a aktivity jsou pro některé účastníky těžší než pro jiné. Dodržujeme pravidlo STOP, protože každý má právo sdělovat o sobě pouze ty informace, které sám chce, právo odmítnout odpovědět na položené otázky a neúčastnit se aktivit, které vnímá jako nepříjemné. Tímto pravidlem se snažíme zajistit pro účastníky bezpečí a možnost nastavit si hranice podle svých potřeb. Pravidlem o zachovávání mlčenlivosti chceme docílit toho, aby vše, co se dozvíme na školení, na školení také zůstalo. Vzhledem k tomu, že si sdělujeme osobní informace a pocity, je nezbytné, aby všichni účastníci akceptovali jejich důvěrnost a nevynášeli je mimo společně vytvořené prostředí. Chceme tak zajistit, aby se účastníci mezi námi cítili bezpečně.

Školení moudrých průvodců 2017Na začátku školícího víkendu společně probíráme naše očekávání, abychom si navzájem vyjasnili, co by se účastníci potřebovali dozvědět a co by rádi zažili. Seznamujeme se s obecnými principy dobrovolnictví a právy i povinnostmi dobrovolníků. Po celou dobu poskytujeme prostor pro dotazy a připomínky účastníků a snažíme se, aby byl program prakticky zaměřený. Hlavní náplní víkendu je povídání si o tom, jaké zásady dodržovat, aby přítomnost moudrých průvodců na oddělení byla užitečná a jak zužitkovat vlastní zkušenost pro poskytnutí podpory druhému člověku.

Prostor věnujeme také sdílení a učení se od sebe navzájem. Díky tomu, že slyšíme, jak léčbu prožíval někdo jiný, si můžeme uvědomit, jak rozdílné zážitky v průběhu nemoci mohou různí lidé zažít. Také je dobré se naučit mluvit o své vlastní zkušenosti, abychom pak nebyli překvapeni, že ji neumíme předat pacientům, kteří se o ni zajímají.

Na školení si určitě připomeneme rozdíly mezi tím, jak některé situace prožívají malé děti, jak dospívající kluci a holky nebo rodiče. Také si vysvětlíme, jak bychom se k nim měli chovat a komunikovat s nimi — co se hodí říct pacientovi nebo rodičům, co by mohlo být někomu nepříjemné a jak zajistit, aby v situaci bylo dobře i moudrému průvodci. O tom povídá paní psycholožka, která doplňuje svůj výklad vlastními zážitky z oddělení dětské onkologie, což nám pomáhá se na vstup na oddělení v roli moudrého průvodce dobře připravit. Povídáme si také o tom, jak komunikovat s rodiči dětí, s personálem nemocnice, co si můžeme v nemocnici dovolit a co naopak nesmíme.

Nemusíte se ovšem bát, že celý víkend jen prosedíte a budete poslouchat nezáživný výklad. Snažíme se účastníky aktivně zapojovat do programu, ať už v diskuzích nebo v hrách souvisejících s dobrovolnictvím. Různé situace, které mohou nastat, si zkoušíme přímo na sobě v modelových situacích, při nichž si každý zkusí roli dítěte, rodiče i dobrovolníka. Důležité je zaměřit se na to, jak v takových situacích reagujeme. Společně pak každou situaci rozebíráme, povídáme si o našich pocitech a snažíme se najít nejlepší řešení. Myslíme si, že tahle příprava pomůže nenechat se vyvést z míry, až se moudří průvodci setkají s nečekanou situací.

Kontakt

Máš nějakou otázku k roli moudrého průvodce, nejsi si něčím jistý nebo ses na oddělení setkal s náročnou situací a potřebuješ si o ní popovídat? Neváhej kontaktovat koordinátorku dobrovolníků:

Aneta Žáčková

mentoring@spolecnekusmevu.cz

S ČÍM SE MOHOU PRŮVODCI NA ODDĚLENÍ SETKAT?

Pro pacienty na dětské onkologii může být moudrý průvodce velkou oporou a díky tomu, že prošel podobnou zkušeností, také důležitým zdrojem informací.

„Co mě nejspíš čeká?“
„Jaké to je vrátit se zpátky do školy?“
„Co je na tom všem nejtěžší?“

O takových věcech mohou chtít pacienti s moudrými průvodci mluvit.

Abychom věděli, co si o projektu Moudrý průvodce myslí samotní pacienti a jejich rodiče a kamarádi, vytvořili jsme orientační dotazník. Odpovídali nám na něj v průběhu léta a podzimu 2016 mladí lidé ve věku 13-29 let (14 dívek a 5 chlapců), kteří právě procházeli onkologickou léčbou nebo ji měli za sebou. Zapojili se také rodiče (20 maminek) a další blízcí pacientů (4), kteří s klinikou dětské onkologie v Brně mají zkušenost. Díky těmto cenným odpovědím jsme pak mohli lépe připravit celý program.

Velmi nás potěšilo, že naprostá většina současných i bývalých pacientů, kteří nám odpovídali, by se s člověkem, který prošel podobným onemocněním, ráda setkala. Vnímají setkání s moudrým průvodcem jako užitečné a mají pocit, že by jim díky vlastní zkušenosti dokázal dobře porozumět. Většina z nich by s moudrým průvodcem chtěla sdílet své prožitky a získat odpověď na otázky ohledně nemoci. Kromě společného povídání by se pacienti s ním rádi věnovali také např. společnému hraní her nebo tvořivému vyrábění. O setkání s moudrým průvodcem by měla zájem také naprostá většina blízkých, což byly hlavně maminky pacientů. Velká část maminek by se například velmi ráda od moudrého průvodce dozvěděla, jak vypadá život člověka po léčbě.