Červené maso
Maso patří do výživy člověka již několik tisíc let. A právě konzumace masa byla důležitým faktorem v evoluci lidstva. Podílela se na zvětšení velikosti mozku, zvýšení průměrné tělesné hmotnosti a tělesné výšky. Jakou roli má ale červené maso ve výživě člověka v současnosti?
Význam ve výživě člověka
Mezi tzv. červené maso patří maso vepřové, hovězí, skopové, telecí a jehněčí. Neřadí se sem vnitřnosti, zvěřina, ryby a bílé maso (kuřecí, krůtí). Červené maso je významným zdrojem vitamínu B12, železa, zinku a selenu. Všechny tyto živiny jsou v potravinách rostlinného původu zastoupeny v menších množstvích nebo mají nízkou biologickou dostupnost. Ta vyjadřuje, kolik je dané živiny organismem skutečně využito.
Červené maso a nádorová onemocnění
V roce 2015 bylo červené maso Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny zařazeno do kategorie potravin pravděpodobně karcinogenních pro člověka. Konzumace masných výrobků byla zařazena do skupiny prokázaných karcinogenů pro člověka. Vysoká konzumace červeného masa a masných výrobků se dává do souvislosti s vyšším rizikem nádorového onemocnění tlustého střeva a konečníku, tyto typy nádorů se v České republice vyskytují ve vysokém počtu. Maso však nelze označit jako jediný faktor jejich vzniku. Na vznik tohoto onemocnění má vliv i genetika a mnoho dalších faktorů životního stylu včetně kouření.
Jaké množství je bezpečné?
Nebezpečná je zejména vysoká konzumace červeného masa. Proto se doporučuje konzumovat max 500 g tepelně upraveného červeného masa týdně (cca 700-750 g syrového červeného masa) – což odpovídá 3 běžným porcím a max 50 g masných výrobků denně. V jídelníčku by neměly chybět ryby. Také je vhodné zařadit 1 den bezmasý.