Není cukr jako cukr
Cukr dodává tělu energii. Rozlišujeme přirozeně se vyskytující cukr a přidaný cukr. Přirozeně vyskytující se cukr se nachází zejména v ovoci a medu. Pod pojmem přidaný cukr se ukrývají různé formy cukru, který se přidává do potravin např. glukózový a fruktózový sirup. Tento druh najdeme tedy zejména v sladkostech a slazených nápojích. Vysoký příjem cukru může vést k nadváze a obezitě a dalším zdravotním obtížím. Je proto třeba omezovat příjem přidaného cukru.
Doporučení: Denně konzumujte 2-4 porce ovoce různých druhů a barev. 1 porce představuje 1 kus ovoce, 1 misku bobulovin nebo 250 ml džusu. Džus doporučujeme ředit s vodou v poměru 1:1. Denní potřebu ovoce však nepokrývejte jen pitím džusu, je důležité konzumovat ovoce i v syrovém a vařeném stavu.
Proč jíst raději ovoce než sladkosti?
Na 100 g obsahuje ovoce kolem 10-20 g cukru v závislosti na zralosti ovoce (více zralé ovoce obsahuje více cukru). Oproti tomu, sladkosti obsahují většinou až kolem 50-60 g cukru na 100 g potraviny, což je několikanásobně více než v ovoci. Ovoce je navíc na rozdíl od sladkostí významným zdrojem vlákniny, vitamínů, minerálních látek a mnohých antioxidantů.
Doporučení: Když máte chuť na sladké, dejte si ovoce nebo hořkou čokoládu.
Slazené nápoje
Pití slazených nápojů se obecně nedoporučuje. 1 litr slazených nápojů může obsahovat až 110 g cukru (energie 1870 kJ = větší snídaně), což odpovídá až 28 kostkám cukru !!!
Doporučení: Vodu si můžete ochutit citronem, limetkou nebo okurkou. Navíc můžete použít i mátu nebo jiné bylinky, které máte zrovna k dispozici. Pokud si sladíte kávu nebo čaj, doporučujeme množství cukru postupně snižovat.
Rady k pečení
Většina receptů má zbytečně mnoho cukru. Když pečete, klidně toto množství snižte na polovinu, budete si tak postupně odvykat od příliš sladkých jídel. Jako alternativu můžete použít stévie, ať už ve formě rostlinky nebo prášku. Vhodnou alternativou ke slazení je i čekankový sirup, který je sladký, ale neobsahuje moc cukru; navíc obsahuje i hodně vlákniny.