Menu Zavřeno

Moje kamarádka Zuzka.
Poslechněte si dokument o životě s rakovinou

V pátek třináctého dostala Zuzka ke třináctým narozeninám nečekaný dárek. Byl jí diagnostikován nádor na páteři.  Do běžného života se vrátila až po roce náročné léčby. Když se nemoc o jedenáct let později vrátila, začala se Zuzkou natáčet její kamarádka, dokumentaristka Tereza Reková. Poslechněte si příběh o přátelství, optimismu a o životě s těžkou nemocí.

„Za posledních 12 let jsem měla vybojovaný každý dobrý den,“ poslechněte si dokument o člověku, který to nikdy nevzdal.

Se Zuzkou natáčela dokumentaristka Tereza Reková v průběhu zhruba tři čtvrtě roku. Několikrát ji navštívila v nemocnici, ale také u ní doma – vařila pro ni, chodily spolu na procházky. Zuzana milovala život, ráda se smála a trávila čas s přáteli. Její životní heslo znělo „Per aspera ad astra“, nebo-li „Přes překážky ke hvězdám“.

Optimistický náhled na svět si Zuzka držela i v těch nejtěžších chvílích. Studovala psychologii v Brně, kde se také léčila a říkávala, že toto město je jí osudné. Během studií docházela jako dobrovolnice na oddělení dětské onkologie a snažila se nemocným dětem předávat energii, sílu a zkušenosti z boje se zákeřnou chorobou. Brala to take jako poděkování lékařům a sestřičkám za jejich velmi náročnou práci, a za vše, co pro ni v minulosti udělali.

V roce 2012 začala s onkology spolupracovat na evropském projektu PANCARE, který se zabývá následky onkologické léčby u dětských pacientů v dospělém věku. V roce 2015 společně s kamarádkou, která také prošla onkologickou léčbou, založily nadaci SPOLEČNĚ K ÚSMĚVU. Hlavním úkolem Nadace je spojit co nejvíc vyléčených mladých lidí, kteří prošli léčbou na dětské onkologii, a zapojit je do pomoci dětem, kteří aktuálně onkologickou léčbu podstupují.

Poslechněte si dokument o Zuzce, který je věnován všem, kdo bojují s nádorovým onemocněním, nebo mají ve svém okolí někoho, kdo potřebuje podpořit.

K poslechu v sobotu 20.6. na rádiu Wave v rámci Dokuvlny.

DOKUMENT JE K POSLECHU ZE ZÁZNAMU ZDE.

Autorka: Tereza Reková
Dramaturgyně: Brit Jensen
Mistr zvuku: Roman Špála

O autorce:
Tereza Reková je dokumentaristka na volné noze. Baví ji práce s obrazem a pravidelně přispívá do různých cyklů České televize, ale její srdce nekompromisně propadlo rozhlasu (za což byla párkrát už i oceněna). Momentálně Tereza dokončuje doktorát z oblasti mezinárodní audio dokumentaristiky na brněnské JAMU, kde také učí – nebo lépe řečeno podporuje – mladé tvůrce a inspiruje je k práci s audiem.

Dramaturgyně:
Brit Jensen je dánsko – česká dokumentaristka a dramaturgyně. Jako autorka natáčí často oceňované audio dokumenty a tvoří podcastové seriály pro české, dánské a občas i britské publikum.

Mistr zvuku:
Roman Špála pracuje jako zvukový technik na ČRo již řadu let. Na každém pořadu, který mu projde rukama, mu záleží – i proto s ním Tereza a Brit rády pracují opakovaně. Dokument Matěj, na kterém spolu kdysi Tereza a Roman pracovali, byl nominován na prestižní mezinárodní cenu Prix Europa a s anglickými titulky vložen na oblíbenou internetovou platformu RADIO ATLAS.