Menu Zavřeno

Sůl

Sůl k životu potřebujeme, ale v omezeném množství! Doporučená denní dávka soli je 5 – 6 g (1 čajová lžička). Reálný příjem v populaci je však mnohem vyšší a udávají se hodnoty až kolem 12 g. Příčinou je nejen samotné solení, ale zejména nadměrná konzumace potravin bohatých na sůl. 

Ze kterých potravin přijímáme nejvíce soli? 

Na prvním místě v žebříčku je pečivo, protože ho konzumujeme většinou vícekrát za den. Na druhém místě jsou masné výrobky. Bohatými zdroji soli jsou i slané sýry např. niva, zelenina ve slaném nálevu, brambůrky, solené ořechy, instantní polévky, sójové omáčky atd. Dobrou zprávou je, že je velkou snahou výrobců množství soli v potravinách snižovat. 

Proč je nadměrný příjem soli nebezpečný?

Z dlouhodobého hlediska vede nadměrný příjem soli k vysokému krevnímu tlaku a s tím spojenými onemocněními srdce a cév. Dále může vést k vyššímu riziku nádorového onemocnění žaludku, osteoporóze (řídnutí kostí) a také obezitě. 

Jak snížit obsah soli v jídelníčku?

  • Solte co nejméně. Jídlo dochuťte během vaření, na stole nemusíte mít solničky.
  • Místo soli používejte bylinky a koření např. bazalku, majoránku, oregano, rozmarýn či provensálské byliny. Na trhu je jich nespočetné množství. Pozor ale na některé kořenící směsi, které mohou paradoxně obsahovat více soli. Bylinky si můžete také pěstovat doma, abyste je měli k dispozici i v čerstvém stavu.  
  • Dbejte na to, co kupujete. Nevybírejte druhy pečiva posypané velkými kousky soli. Slaný nálev ze zeleniny např. olivy ve slaném nálevu, můžete jednoduše vylít a olivy případně ještě omýt v čisté vodě. 
  • Čtete potravinové obaly! Na každém obalu musí být napsáno množství soli. Pokud je uvedeno množství sodíku, obsah soli vypočítáte jednoduchým propočtem 1 g sodíku = 2,5 g soli. 

Zajímavosti

Víte, že se solí kdysi platilo? Od toho je taky odvozen latinský název „salarium“. Sůl se tak jako dnes i v minulosti používala ke konzervaci potravin. Hrála také významnou roli při vzniku masných výrobků.