Menu Zavřeno

Svépomocná skupina

Myšlenka projektu

Řada pacientů vyléčených z nádorového onemocnění dětského věku trpí tzv. pozdními následky léčby nebo nádorového onemocnění, významnou skupinu mezi nimi představují následky v oblasti duševního zdraví. Spolek Společně k úsměvu sdružuje mladé vyléčené, kteří se mezi sebou rádi setkávají a spolu sdílí své zkušenosti a prožitky. Mnoho našich členů se v průběhu svého života setkalo s nepochopením ve společnosti, a tak často zmiňují svou nejistotu v komunikaci s veřejností nebo se známými a obávají se předsudků z jejich strany. Členství ve spolku umožňuje vyléčeným najít místo, ve kterém mohou jejich často obtížně sdělitelné pocity zaznít, protože podobná zkušenost ostatních vyléčených vede k pocitu sounáležitosti, pochopení a přijetí.

Často pozorujeme léčivý efekt, který sdílení mezi členy našeho spolku má, a proto jsme mu vymezili vlastní prostor prostřednictvím tzv. svépomocné skupiny, která je otevřená všem vyléčeným pacientům z dětské onkologie bez ohledu na členství ve Společně k úsměvu. Svépomocná skupina je setkání osob, které pojí podobná zkušenost, v bezpečném a důvěrném prostředí. Skupina nabízí prostor pro povídání o tématech, která jsou pro vyléčené důležitá, umožňuje vzájemné pochopení, obohacování, vede k většímu porozumění sám sobě.

O svépomocné skupině

Pro koho je skupina určena?

Účastníkem svépomocné skupiny se může stát člověk, který má vlastní zkušenost s onkologickým onemocněním, to znamená, pokud sám byl pacientem a své onemocnění prodělal v dětském věku, v období dospívání, případně i v rané dospělosti (hranici rané dospělosti nelze jednoznačně stanovit, pokud si nejste jistí, ozvěte se), a v současné době je jeho léčba ukončena.

Jak videohovor probíhá?

Každé setkání trvá hodinu a půl jednou za dva týdny ve večerních hodinách, a to prostřednictvím webového rozhraní meet.google.com. Na setkáních jsou připojeni moderátorky – terapeutky, které myslí na pohodu a bezpečí účastníků, zdrojem podpory jsou však vyléčení sobě navzájem. 

Pro to, aby online setkání probíhala hladce, je důležité zajistit si stabilní internetové připojení a zařízení, které dokáže přenášet obraz i zvuk, včetně webkamery, kterou všichni mají během celého setkání zapnutou.

Program setkání:

  1. Před začátkem skupiny dostanete do Messangeru nebo na email odkaz k připojení se do skupiny.
  2. Dojde ke krátkému uvedení setkání.
  3. Každý člen skupiny dostane prostor pro sdílení toho, s čím na skupinu přichází. Ostatní zúčastnění naslouchají.
  4. Následně dojde k diskuzi, ve které se mohou blíže rozpovídat témata, která se objevila.
  5. Na závěr bude mít každý zúčastněný prostor pro sdílení toho, s čím ze skupiny odchází.

Proč je setkání online? 

Dříve se svépomocná skupina potkávala v Brně naživo, ale vzhledem k tomu, že část lidí dojížděla z větší dálky anebo je pro ně vhodnější zůstávat doma, ať už ze zdravotních nebo časových důvodů, rozhodli jsme se otevřít skupinu přes internet, kterou mohou využít lidé z celé České republiky, případně i Slovenska.

O čem se může mluvit?

Nejsou daná žádná témata, o kterých se musí nebo nesmí mluvit, reagujeme vždy na potřeby členů skupiny a na to, o čem zrovna mluvit chtějí nebo potřebují. Dodržujeme proto pravidlo, že každý má právo sdělovat o sobě pouze ty informace, které sám chce, a neúčastnit se povídání o tématech, která vnímá jako nepříjemná. Dále dbáme na zachovávání mlčenlivosti – chceme tím docílit toho, aby vše, co se dozvíme na skupině, na skupině také zůstalo. 

Aktuality o svépomocné skupině zveřejňujeme také prostřednictvím našich Facebookových stránek, proto je nezapomeň sledovat!

Přihlašovací formulář

    Jméno a příjmení:

    E-mail:

    Jméno na FB Messenger (volitelné):

    Souhlasím, že zjišťované informace budou použity jen pro účely projektu Svépomocná skupina jako jednoho z projektů spolku Společně k úsměvu, z.s. v souladu s aktuální zákonem o ochraně osobních údajů.

    Nejčastější otázky

    Co je svépomocná skupina?
    Setkání osob, které pojí podobná zkušenost, v bezpečném a důvěrném prostředí.

    Pro koho je skupina určená?
    Pro ty, kteří se v dětství nebo dospívání léčili na dětské onkologii.

    K čemu je svépomocná skupina dobrá?
    Skupina nabízí prostor pro povídání o tématech, která jsou pro vyléčené důležitá, umožňuje vzájemné pochopení, obohacování, vede k většímu porozumění sám sobě.

    Kdy a kde setkání skupiny probíhá?
    1x za 14 dní,
    v úterý od 18:00 do 19:30 na webovém rozhraní meet.google.com.

    S kým se na skupině potkám?
    S dalšími 4 až 6 lidmi se zkušeností s onkologickou léčbou v dětském nebo mladém věku. Na setkáních jsou  přítomni moderátoři – terapeuti, kteří myslí na vaši pohodu a bezpečí, zdrojem podpory jsou však především vyléčení sobě navzájem.

    Musím na setkání chodit pravidelně?
    Ano, pokud se přihlásíš, počítáme, že se budeš účastnit pravidelně. Z vážných důvodů je možné se na skupinu nepřipojit, budeme však rádi, když nám o tom dáš předem vědět.

    Mám zájem se přihlásit, ale setkávání skupiny už nějakou dobu probíhá, co mám dělat?
    Přihlas se prostřednictvím formuláře na této stránce a zúčastni se nejbližšího setkání. V případě, že se přihlásíš do skupiny, když je kapacita skupiny již naplněna, časem můžeme otevřít další skupinu, která se bude setkávat v jiný čas.

    Je něco, co se ode mě očekává?
    Není. S ostatními můžeš sdílet jen to, co sám/sama chceš a potřebuješ, důležité je, aby ses cítil/a dobře.

    Musím se přihlásit předem?
    Ano, přihlas se ve formuláři na této stránce.

    Mám nějakou další otázku, co mám dělat?
    Ozvi se nám na e-mail svepomocnaskupina@spolecnekusmevu.cz.

    Řekli o svépomocné skupině

    Ve sdílení své zkušenosti s onkologickým onemocněním, s těmi kteří ji také prošli, vidím velkou sílu a význam. Je to pro mě takový léčivý proces. Svépomocná skupina pro mě představuje přístav, bezpečný prostor, ve kterém mohu tyto zkušenosti a pocity sdílet. Ale nejen pocity, ale také myšlenky a obavy, které mě někdy provázejí v mých dnech a nemohu se s nimi jen tak někomu svěřit. 

    Až sdílení mé vlastní zkušenosti s ostatními ve skupině mi dalo pocit pochopení, který se někdy velmi těžko nachází. Dostalo se mi podpory, že v tom nejsem sama. Také jsem zjistila, že péče o duši je po léčbě stejně tak důležitá jako péče o tělo, a že tyto dvě složky nelze od sebe oddělit. 

    Přála bych všem, kteří cítí, že právě ono sdílení je to, co potřebují, aby našli odvahu a do skupiny se přihlásili. Nemusíte na to být už nikdy sami. 

    ~ Lucka

    „Přijď na Svépomocnou skupinu!

    Potkáš super lidi, se kterými si můžeš pokecat, o čem chceš.

    Můžeš s námi sdílet smích i pláč, načerpáš novou sílu a energii.

    Já to zažila na vlastní kůži…

    Moc se na Vás těším!“

     ~ Bohunka

    „Docházení do svépomocné skupiny pro mě bylo důležitým mezníkem, protože jsem v sobě měl zmatek, a ve skupině se mi otevřely nové obzory, jak řešit své nesnáze.

    Díky tomu, že jsem měl možnost setkat se s dalšími lidmi v obtížné situaci, jsem zažil, že nejsem sám s problémy, které nedokážu řešit, a nemusím se stydět vyhledat odbornou pomoc.

    Sdílení mých starostí mi přineslo psychickou úlevu. Dokázal jsem v sobě najít energii a poznat směr, jak dále pracovat se svými obtížemi.

    Díky příjemné atmosféře a vnímavému přístupu vedoucích skupiny jsem se dokázal otevřít a hledat odpovědi na otázky, které jsem si předtím bál pokládat.“

    ~ František

    „Nemám ráda velké skupiny lidí, jsem nervózní, když mám mluvit před lidmi, které až tak dobře neznám, a když mám vyjádřit své vlastní myšlenky, dost často se do nich zamotám… než jsem se přidala k svépomocné skupině, dost jsem o tom přemýšlela. Nakonec jsem si řekla, že by to nemuselo být špatné, občas si popovídat s někým, kdo si prošel něčím podobným jako já a má možná podobný pohled na svět, a když se nebudu cítit v poho, tak se už příště nepřihlásím nebo budu prostě jen poslouchat. A víte co? Zjistila jsem, že je to strašně fajn, co strašně, je to skvělý. Od té doby se těším na každý setkání a v momentální době, kdy člověk nemůže jít s kámoškou na kafe (hlavně proto, že se bojí o vaše zdraví  ) je fajn si s někým pokecat i když to není face to face, ale vlastně je!   Díky Google meet se vidíme, tak co. Jasně, ne vždycky mám téma, který bych chtěla sdílet, ale to nevadí. Většinou někdo něco nadnese a konverzace se pak rozjede sama. Že zrovna nemám náladu? Že jsem unavená? No problema, naposledy jsem byla děsně unavená a ze začátku se mi ani nechtělo mluvit, ale byla jsem ráda za společnost, protože jen mezi námi… moje rodina mi už za ten rok leze pěkně na nervy :).“

     ~ Verča

    Kdo stojí za svépomocnou skupinou?

    Andrea Štěpánková

    Vystudovala psychoterapeutická studia na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.
    V současné době je frekventantka psychoterapeutického výcviku INSTEP. Profesně se věnuje rodinám nacházejícím se v rozvodovém nebo porozvodovém konfliktu a rodinám v krizové situaci. Ve spolku stála u zrodu svépomocné skupiny. Na vedení skupiny ji nejvíc baví jedinečné příběhy každého člověka a smysluplnost vzájemného sdílení. Když nepracuje, tak chodí po horách, zahradničí nebo vaří.

    Klára Sukaná

    Vystudovala psychologii na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně a absolvovala kurz krizové intervence. V současné době se účastní psychoterapeutického výcviku v terapii zaměřené na řešení. Pracuje jako psycholožka na základní škole a jako psychoterapeutka pro dospělé v soukromé praxi. Ve spolku moderuje svépomocnou skupinu a stará se o dobrovolnický projekt Moudrý průvodce. Na vedení skupiny ji nejvíc baví naslouchání lidským příběhům a mít možnost vidět, kolik lidem může dát “pouhé” sdílení vlastních pocitů a vzájemná podpora. Když nepracuje, tak se ráda vydá do přírody nebo za kulturou a povídá si s rodinou nebo přáteli.

    Monika Vrzalová

    Vystudovala psychologii na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně, absolvovala kurz krizové intervence a sebezkušenostní výcvik pro pracovníky v pomáhajících profesích. Před nástupem na mateřskou dovolenou pracovala jako psycholožka na základní škole. Ve spolku má na starosti dobrovolníky v projektu Moudrý průvodce a podílí se na realizaci svépomocné skupiny. Při vedení skupiny ji nejvíc naplňují okamžiky, kdy je mezi účastníky hmatatelné souznění a pocit vzájemného porozumění. Když nepracuje, ráda se obohatí dobrou knihou, vyrazí do přírody nebo si zatancovat k muzice.